Informacje ogólne
Diosmina zawarta w Venalex ( venosmine ) jest substancją pochodzenia naturalnego, izolowaną pierwotnie z owoców cytrusowych (np. Citrus sinensis), a obecnie pozyskiwaną również z surowców pochodzenia roślinnego ? przede wszystkim z naowocni pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium).
 
Diosmina jest związkiem o udokumentowanym wpływie na funkcjonowanie układu naczyniowego, a w szczególności naczyń żylnych:
     ? zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych, zapobiegając tym samym zastojowi krwi w układzie żylnym, przed wszystkim ? w kończynach dolnych,
     ? poprawia drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy, działając tym samym przeciwobrzękowo, działanie to jest wyrażone najsilniej w obrębie kończyn dolnych,
    ? diosmina działa również ochronnie na śródbłonek naczyniowy, zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych w małych naczyniach krwionośnych, co zmniejsza ich przepuszczalność, polepszając w konsekwencji mikrokrążenie w tkankach.
 
Stosowanie diosminy prowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z kończynami dolnymi: obrzęku, uczucia ciężkości, skurczów i bólów łydek oraz owrzodzeń żylnych.
Mikronizacja diosminy jest niezbędnym warunkiem zapewnienia skuteczności jej działania. Diosmina, zarówno wyizolowana z owoców cytrusowych, jak i uzyskana w sposób półsyntetyczny występuje w cząsteczkach przypominających w swojej strukturze kryształy o wielkości ok. 20 mikronów. Podana doustnie w takiej postaci stosunkowo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Udowodniono iż proces mikronizacji ? tj. rozdrobnienia cząstek diosminy do wymiarów ok. 2 mikronów w znaczący sposób ułatwia wchłanianie diosminy w jelitach.
 
Diosmina jest substancją znaną i używaną od wielu lat, charakteryzującą się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa ? tzn. rzadkim występowaniem objawów niepożądanych. W niektórych krajach diosmina występuje jako substancja czynna leków, w innych ? jak np. w USA i szeregu krajów UE może być również składnikiem preparatów nie mających statusu produktu leczniczego (np. w USA ? w dawce do 600 mg na dobę).
Czym jest diosmina
Diosmina to związek z grupy flawonoidów. Diosmina jest substancją pochodzenia naturalnego, pozyskiwaną z owoców cytrusowych, przede wszystkim z naowocni pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium), obecnie otrzymywana jest również syntetycznie.
 
Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz zwiększa tonus żylny 2-krotnie silniej niż trokserutyna. Zwiększa przepływ limfatyczny. Przywraca naczyniom włosowatym prawidłową przepuszczalność, dzięki czemu działa przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Poprawia powrót krwi z układu żylnego, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie, zwłaszcza w zapaleniach okołożylnych.
 
W przewodzie pokarmowym diosmina jest szybko przekształcana przy udziale flory bakteryjnej jelit w diosmetynę. Faza szybkiego wchłaniania głównego metabolitu diosminy po podaniu doustnym rozpoczyna się od drugiej godziny po podaniu leku, osiągając po 5 godzinach maksymalne stężenie we krwi. Biologiczny okres półtrwania wynosi od 26 do 43 godzin. Diosmetyna jest metabolizowana do kwasów fenolowych i/lub ich pochodnych i wydalana z moczem. Niewchłonięta diosmina jest wydalana z kałem [Wikipedia 2013, dostęp:http://pl.wikipedia.org/wiki/Diosmina].
Innowacyjna mikronizacja diosminy
Mikronizacja diosminy jest koniecznym warunkiem zapewnienia skuteczności jej działania. Wynika to z faktu, iż diosmina, pozyskiwana z owoców cytrusowych, występuje w cząsteczkach podobnych do kryształów o wielkości ok. 20 mikronów.
 
W takiej postaci diosmina bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Dzięki badaniom udowodniono, że proces mikronizacji, czyli rozdrobnienia cząstek diosminy do wymiarów ok. 2 mikronów, w istotny sposób ułatwia wchłanianie diosminy w jelitach.
 
Substancja czynna użyta do produkcji Venalex? została w istotnym stopniu zmikronizowana: ponad 80% cząstek diosminy poddanej procesowi mikronizacji nie przekracza w swoich wymiarach 2 mikronów, a 98% - 5 mikronów. Dzięki temu zapewniona została wysoka przyswajalność preparatu Venalex z przewodu pokarmowego.
 
Diosmina jest substancją popularną i używaną od wielu lat, charakteryzującą się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa, czyli rzadkim występowaniem objawów niepożądanych. W niektórych krajach diosmina występuje jako substancja czynna leków, w innych ? jak np. w USA i szeregu krajów UE może być również składnikiem preparatów nie mających statusu produktu leczniczego (np. w USA w dawce do 600 mg na dobę).
 
Diosmina zawarta w preparacie VENALEX? w 100% odpowiada kryteriom czystości określonym w najnowszej Farmakopei Europejskiej VI (EP6).
Pełna zgodność z wymogami EP6 minimalizuje (i tak znikome) ryzyko wystąpienia objawów nietolerancji, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.
Diosmina występuje także w preparatach takich jak Daflon, Detralex, Flausiver